Niebezpieczne emocje

Każda emocja jest czymś normalnym i kiedy się pojawia ma na celu coś nam przekazać, uświadomić, odkryć jakąś prawdę o nas – pod warunkiem, że jest w odpowiednim czasie zauważona, zrozumiana i przepracowana.

Problem pojawia się, gdy jest ich nadmiar – w czasie i intensywności.

emocje stres

 

  1. Złość

niebezpieczna konsekwencja – robienie rzeczy, których później żałujesz

Pod wpływem złości padają raniące słowa, podejmuje się nieprzemyślane decyzje, relacje ulegają gwałtownemu pogorszeniu.

Co robić? – naucz się rozpoznawać sygnały z organizmu, kiedy złość narasta i podejmij kroki, żeby się uspokoić, bo za chwilę już nie będziesz w stanie się zatrzymać. Wyjdź, zrób herbatę, zrób porządek na biurku, pooddychaj wolniej, spokojniej – cokolwiek, aby ochłonąć. Dopiero potem wróć do tematu.

  1. Niepokój

niebezpieczna konsekwencja – marnowanie czasu na martwienie się, co może się wydarzyć

Uczucie niepokoju powoduje lękowe myśli, katastroficzne przewidywania i bezsensowne rozmyślania „ co jeśli…” Co z kolei dodatkowo napędza jeszcze większy niepokój i może doprowadzić w skrajnej postaci do paniki.

Co robić? – przerwij to koło. Zmień obawy, rozmyślania na działanie w celu rozwiązania problemu, przedsięwzięcie kroków mogących zapobiec katastrofie. Nie możesz? – to znaczy, że jest to poza Twoją kontrolą i martwienie się nic nie pomoże i jest tylko stratą czasu.

  1. Frustracja

niebezpieczna konsekwencja – poddanie się, rezygnacja

Uczucie frustracji może prowadzić do myśli: „ nie mogę, nie dam rady, to za trudne”. Takie myślenie tylko wzmacnia frustrację. Powoduje, że mniej się starasz, przestajesz wierzyć w siebie, swoje możliwości. I w końcu się poddajesz.

Co robić? – Rozpoznaj, jak frustracja wpływa na Twoje działanie. Kiedy jest Ci trudno, czujesz ,że nie dajesz rady, zrób sobie przerwę i poszukaj czegoś ( kogoś), kto podniesie Twoja wiarę w siebie ( np. przypomnij sobie coś, co Ci się udało, gdy byłeś zadowolony z siebie – wtedy dałeś radę, a dziś jesteś starszy, bardziej doświadczony,mądrzejszy – tym bardziej sobie poradzisz!)

  1. Smutek

niebezpieczna konsekwencja – wycofanie się

Kiedy jesteś smutny masz tendencję do izolowania się, zamknięcia się sam na sam ze swoim bólem. Niestety to odseparowanie się od przyjaciół i rodziny, powoduje, że czujesz się opuszczony, osamotniony, co powoduje, że jest Ci się jeszcze gorzej.

Co robić? – spróbuj wyjść do ludzi, takich wśród których lubisz być, przy których nie musisz udawać, a którzy umieją naładować Cie pozytywnie. Nawet jeśli bardzo Ci się nie chce. Staraj się znaleźć ukojenie, oderwanie albo nawet prostą radość ze zwyczajnego powygłupiania się.

  1. Strach

niebezpieczna konsekwencja – powstrzymanie, niepodjęcie działania

Strach czasami jest potrzebny, żeby nie wpakować się w niebezpieczne sytuacje, ale też unikanie wszystkiego, co powoduje uczucie lęku, może powstrzymywać Cię przed osiąganiem celów, realizacją marzeń, rozwijaniem się , pójściem naprzód.

Co robić? – zrób krok do przodu, przełam, zmierz się. Warto.

  1. Podekscytowanie

niebezpieczna konsekwencja – bagatelizowanie ryzyka

Nie tylko negatywne emocje mogą psuć działanie. Podekscytowanie, entuzjazm również może być problematyczny. Kiedy jesteśmy bardzo „ nakręceni” emocje powodują ,że nie doceniamy ryzyka a przeceniamy własne możliwości i szanse na sukces. Mając np. w perspektywie wymarzony dom, samochód czy zmianę pracy, tak bardzo się cieszymy widząc oczami wyobraźni siebie w tej upragnionej przyszłości, że nie dostrzegamy żadnych minusów, a jeśli nawet, to wydają się błahe.

Co robić? – Poczekaj. Ochłoń. Nie podejmuj decyzji od razu, pod wpływem emocji. Usiądź, rozważ plusy i minusy, poradź się kogoś.

  1. Wstyd

niebezpieczna konsekwencja – ukrywanie się

Wstyd jest bardzo silną emocją, która powoduje,że masz chęć zniknąć. Może chcesz ukryć błędy, złe decyzje, które podjąłeś albo chcesz ukryć kim naprawdę jesteś, odciąć się od przeszłości, bo się jej wstydzisz.

Co robić? – Bądź sobą. Bądź autentyczny w tym kim jesteś, skąd pochodzisz, czego pragniesz, do czego dążysz. Jeśli znajdziesz zrozumienie i akceptację, będziesz naprawdę szczęśliwy i wolny. A jeśli coś zrobiłeś źle – weź odpowiedzialność (nawet jeśli trzeba ponieść konsekwencje).

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *