13 lipca 2016

Ekstrawertycy – jacy jesteście?

Było o introwertykach, czas na ekstrawertyków! Jacy jesteście ?

Jeśli wziąć pod uwagę pozytywy, przypisuje im się takie cechy , jak:
rozmowny, towarzyski, zorientowany na działanie, przyjazny i lubiący wychodzić i spędzać czas poza domem. To ludzie , o których się mówi :„ pełni życia” , „ tryskający pozytywną energią” . Jako wady wytyka się im : chcą zwracać na siebie uwagę, łatwo się rozpraszają ,nie potrafią zająć się sobą i spędzać czas samemu, popędliwi, niewytrwali, hałaśliwi.

Do ogólnych cech skojarzonych z ekstrawersja, należą:
Liczne, rozległe zainteresowania
Najlepiej komunikuje się poprzez rozmowę ( nie oczekuj od niego listów czy nawet pisania blogów)
Lubi być w centrum uwagi
Najpierw działała potem myśli ( dobrze więc jasno określić mu zadanie, zrobi je wtedy szybko , chociaż nie zawsze dokładnie 🙂
Lubi pracę w grupach
Czuje się wyizolowany, jeśli musi spędzać czas samotnie ( zrobi więc szybko, to co trzeba, aby tylko móc wrócić znowu do grupy)
Szuka inspiracji i pomysłów u innych albo gdzieś na zew.
Lubi rozmawiać o myślach i uczuciach
zaangażowany w działanie
asertywny

5 cech, które charakteryzują ekstrawertyka:

1. Uwielbiają rozmawiać

Cieszą ich rozmowy z rodziną , przyjaciółmi, współpracownikami, ale uwielbiają też inicjować rozmowy z nieznajomymi. Chcą dowiedzieć się jak najwięcej o ich życiu. Kochają poznawać nowych ludzi. Mają szerokie grono przyjaciół, I nie ma w tym nic dziwnego, skoro są tak dobrzy w poznawaniu nowych ludzi. Cieszą się z bycia w towarzystwie, więc mają szerokie znajomości.
2. Bycie wśród ludzi napełnia energia i inspiruje do działania
Spędzanie czasu z ludźmi powoduje, że czują się „ naładowani” energią i zainspirowani do działania. Jeśli mają spędzić dużo czasu samotnie, zaczynają czuć się niepotrzebni, banalni i apatyczni. Jeśli mają wybór na spędzenie czasu samotnie czy wśród ludzi, zawsze wybiorą towarzystwo.

3. Rozwiązują problemy, omawiając je
Mówienie jest dla nich bardzo ważne, ponieważ w przeciwieństwie do introwertyków, którzy najpierw muszą przemyśleć, zanim coś powiedzą, ekstrawertycy poprzez mówienie porządkują myśli i pomysły.
W obliczu problemu wolą, aby omówić całą sprawę i różne opcje rozwiązania z innymi. Mówienie pozwala zbadać kwestię dogłębnie i dowiedzieć się, która z opcji jest najlepsza. Po trudnym dniu w pracy lub w szkole rozmowa z rodziną lub przyjaciółmi pomaga odstresować się .

4.Są odbierani jako przyjaźni i otwarci
Ponieważ ludzie z tego typu osobowością kochają interakcje z innymi ludźmi są odbierani jako przyjaźni i nie stwarzający dystansu. Na imprezie, to ekstrawertyk będzie pierwszą osoba, która podejdzie, przedstawi się i powita nową osobę. Ponieważ zależy im bardzo na dobrej atmosferze grupie, zawsze pierwszy przerwie niepokojącą ciszę, Rozładuje atmosferę, nawet narażając siebie na śmieszność.

5.Są bardzo szczerzy
Ekstrawertycy są zazwyczaj bardzo otwarci i gotowi podzielić się swoimi myślami i uczuciami. Z tego powodu w łatwo poznać jacy są naprawdę. Zwykle mówią, to co myślą, albo nawet to, czego jeszcze nie myślą. Swoje poglądy wyrażają wprost i spontanicznie, dlatego są uważani jako osoby asertywne. Impulsywność, popędliwość czasami prowadzi do tego,że kogoś urażą, ale zwykle pierwsi przeproszą, wyciągną rękę, bo nie mogą znieść ciszy, izolacji. To dla nich największa kara.

Trzeba pamiętać, ze zarówno ekstrawersja jaki i introwersja nie jest punktem, to raczej continuum. Cechy charakteryzujące mogą objawiać się z mniejszym lub większym natężeniem.

Ekstrawertycy w społeczeństwie
Wg. naukowców ekstrawersja łączy się z dobrymi cechami przywódczymi. Ponieważ są to ludzie otwarci, łatwo się komunikujący, często podejmują role przywódcze w grupie. Badania również wykazały ,że rzadziej doświadczają lęku przed negatywną opinią. Tak więc zawodami, w których dobrze się odnajdą są te, które wymagają interakcji z innym. Dziedziny takie jak: nauczanie, sprzedaż, marketing, public relations i polityka, to zadania w których ekstrawertyk będzie mógł się spełniać i realizować.