Jak reagujemy na krytykę w zależności od temperamentu?

 

Wróćmy jeszcze do temperamentów : kto nie pamięta kim jest, albo nie zrobił testu, to ciągle jest dostępny 🙂

 www. pomocpsycholog.pl/test/epi. Dzisiaj spojrzymy na każdy typ od strony reakcji na krytykę – to dla tych wszystkich , z którymi ostatnio na ten temat rozmawiałam ( chociaż nie od tej strony). Spotkanie się z krytyką nie jest miłe, dla nikogo, ale w zależności od temperamentu przeżywamy ją inaczej i inaczej reagujemy

14452442571903

Melancholik to osoba o lękowym, raczej pesymistycznym podejściu do przyszłości, życia, samego siebie, a także codziennych spraw. Jego reakcje uczuciowe są słabe i powolne, ale długotrwałe. Osoba taka ma trudności z podejmowaniem decyzji, brakuje jej wiary w siebie. Skłonny do zadumy, spokojny, wyciszony, powściągliwy i mało elastyczny w zachowaniu. Jest krytyczny i wymagający sam wobec siebie, Obowiązkowy , rzetelny, czasami  z tendencją do perfekcjonizmu. W związku z tym, zewnętrzną krytykę odczuje bardzo mocno. Może ona zachwiać jego wiarę w siebie, a przy jego niestabilności może doprowadzić do porzucenia starań i działań. Chyba, że … w danej sprawie czuje się pewnie i jest absolutnie pewny swoich działań, wtedy okaże swoją wyższość i bez ogródek odrzuci krytykę , jako niedorzeczną. Co nie znaczy ,że potem w skrytości i po cichu nie będzie analizował i rozpamiętywał to co usłyszał.

Sangwinik to osoba o optymistycznym podejściu do życia, otwarta na relacje interpersonalne, towarzyska, beztroska. Lubi być w centrum zainteresowania. Czasem władcza i dominująca, spoglądająca na innych „z góry”. Jest emocjonalna i spontaniczna, ma duże poczucie humoru. Tryska energią i entuzjazmem, jest twórcza, lubi komplementy, miłe słowa. Krytyka dlatego nie jest czymś „spodziewanym”, a na pewno nie jest miła. Sangwinik przejmie się nią na jakiś czas, ale wrodzony optymizm sprawia, że zaczyna szukać dobrych stron, zalet POMIMO krytyki. Nie potrafi długo chować urazy, łatwo wybacza, nawet przykre słowa, bo wierzy w ludzi i w to, że ich intencje były dobre, tylko może nie umieli….

Choleryk jest pobudliwy, przejawiający tendencje do niezadowolenia i złości w obliczu przeciwności. Charakteryzuje go silne przeżywanie emocji oraz duża energia życiowa i aktywność. Głównym pragnieniem choleryków jest dominacja,przez co od innych oczekują podporządkowania się i uznania, szacunku. Cholerycy bywają uparci, a ich reakcje na bodźce są szybkie i często nieprzemyślane, Bywają też zakompleksieni., dlatego poszukują docenienia u innych. Często żałują wypowiedzianych słów. Są nastawieni na działania i kierowanie, organizowanie pracy innym. Z krytyką rozprawiają się szybko. Odbierają ja bardzo mocno i osobiście. Zwykle pierwsza reakcją jest odrzucenie i zaprzeczenie i odbicie „ a Ty…” Jeśli po czasie zgodzi się z tym co zostało powiedziane, to zwykle się nie przyzna, ale zacznie postępować inaczej, zmieni działanie.


Flegmatyk jest osobą zrównoważoną emocjonalnie, o  wysokim poziomie samokontroli, zdystansowaną, z reguły najbardziej obiektywną w ocenie i obserwacji. W relacjach interpersonalnych najczęściej nieufna i chłodna na początku, a potem wierna i lojalna. Pojednawcza, łagodna,cierpliwa, cicha, często z poczuciem humoru, potrafiąca poświęcić dużo czasu sprawie czy człowiekowi, lubiąca obserwować ludzi, potrafiąca współczuć, preferująca pracę nie wymagającą pośpiechu i tempa.Wytrwała. Potrafiąca słuchać, zachować spokój, nawet w trudnych sytuacjach. Krytykę wysłucha spokojnie, rozważając jej zasadność. Potrafi dużo przyjąć nie podkopując wiary w siebie i własną wartość. Ma dużą tolerancje dla siebie , ale też dla innych. Natomiast, jeżeli w końcu stwierdzi, że krytyka była po prostu złośliwa, to na długo odwróci się od tej osoby.

( na podstawie Centrum Nauki Kopernik – Temperament)
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *