Biofeedback – przegląd technik

Biofeedback – Przegląd

biofeedback sprzęt( na podstawie http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/biofeedback/home/ovc-20169724)

Biofeedback jest techniką, którą używa się do uczenia się jak kontrolować funkcje organizmu takie jak np. rytm pracy serca
Dzieje się to przez podłączenie elektrod, dzięki czemu uzyskujemy informacje zwrotne( feedback) o organizmie ( bio). Te informacje pozwalają zaobserwować nawet subtelne zmiany zachodzące w organizmie np. przez relaksację konkretnych mięśni , aby uzyskać pożądany cel , jakim jest redukcja napięcia i bólu.
W skrócie : biofeedback uczy, jak wykorzystać siłę myśli, aby kontrolować ciało w celu poprawienia kondycji i zdrowia.

Typy biofeedbacku:
W użyciu spotyka się różne metody odczytywania informacji z ciała (biofeedbacku) . Jaka jest najlepsza, zależy od zdrowia i celu, jaki chcemy osiągnąć. Możemy odczytywać:

1. Fale mózgowe. W tym przypadku podłączane są elektrody na głowę ( w konkretne obszary pracy mózgu) używając electroencephalograph -u(elektroencefalografu)-EEG
2. Oddychanie. Podczas tych sesji używa się specjalnych pasów opasujących dół brzucha i/lub piesi do monitorowania sposobu oddychania.
3. Rytm pracy serca ( tętno).W tym przypadku używane są sensory na palce lub ucho z urządzeniem zwanym photoplethysmograph-em albo elektrody podłączane do klatki piersiowej, niższych części tułowia lub nadgarstków i używany jest electrocardiograph (elektrokardiograf)- ECG do mierzenia tętna i zmienności rytmu serca.
4. Mięśnie. Ta metoda wymaga ułożenia elektrod na konkretnych mięśniach szkieletowych używając metody electromyography (elektromiografia) – EMG do monitorowania aktywności elektrycznej mięśni, która odpowiada za skurcze.
5. Gruczoły potowe – sensory umiejscowione są na palcach lub dłoni albo nadgarstku. Używając się metody zwanej electrodermograth- em – EDG do mierzenia aktywności gruczołów potowych i ilości i przewodnictwa skóry. Kiedy niepokój rośnie większa ilość potu jest wydzielana i wzrasta przewodnictwo skóry.
6. Temperatura. Sensory umiejscawiane są zwykle na palcach lub stopach, mierzą przepływ krwi w skórze. ponieważ zwykle temperatura spada kiedy jesteśmy pod wpływem stresu, niskie wskaźniki wskazują na potrzebę treningu relaksacji.

Podczas sesji można używać jednego a w szczególnych przypadkach kilu rodzajów biofeedbacku w jednym czasie. Odczyt jest widoczny na monitorze komputera w postaci wykresów.
Używając grafiki, gier i instruktażu uczymy się jak zapanować nad stresem poprzez oddech, rozluźnianie mięśni i pozytywne myślenie. A to z czasem doprowadzi do poprawy zdrowia i jakości życia.

Renata Raczyńska, psycholog Wrocław

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *